اصول ساخت کاغذهایی که با ماشین تولید می شوند یکسان است اما ویژگی های آن برای نوع مصرف متفاوت است ویژگی های هر کاغذ در زمان تولید کاغذ به وجود می آید. همه کارخانه هایی که کاغذ تولید می کنند برای ساخت انواع خاصی از کاغذ ساخته شده اند. برای مثال ممکن است یک کارخانه از خمیر مکانیکی استفاده کند و کارخانه دیگر از خمیر شیمیایی . به همین دلیل ممکن است براین اساس کاغذهای ساخته شده با خمیرهای مختلف در کارخانه های متفاوت تولید شوند.

در بعضی مواقع یک کارخانه ممکن است برای ساخت یک نوع کاغذ تخصص داشته باشد وکارخانه دیگر ممکن است از انواع کاغذ چاپ و تحریر از مواد خام گوناگون استفاده کند .

معرفی انواع کاغذ تراکت

معرفی انواع کاغذ تراکت
معرفی انواع کاغذ تراکت

 

امروزه کاغذهای گوناگونی برای مصارف مختلف در بازار وجود دارد . اما انواع تراکت کاغذ ها به چهار گروه تقسیم می شود :

الف . کاغذ و مقوای گرافیکی

ب . انواع مقوای بسته بندی

ج . کاغذهای بهداشتی

د . کاغذهای صنعتی برای مصارف الکترونیکی

انواع کاغذ بسته به مصرف خود در جاهای مختلف تقسیم و نامگذاری می شود . کاغذ تحریر ، کاغذ روزنامه ، کاغذ باییل ، مقوای جلد ، کاغذ کتاب و کاغذ پاکت ، بعضی دیگر از کاغذها معمولی هستند . انواع کاغذ در صنعت و چاپ به شرح زیر می باشد :

انواع کاغذ و مقوای مصرفی در صنعت چاپ :

معرفی انواع کاغذ تراکت
معرفی انواع کاغذ تراکت

 

کاغذ روزنامه: این کاغذ ارزان است و به صورت رول و ورق می باشد . قدرت جذبش بسیار بالاست و برای چاپ روزنامه با ماشین افست استفاده می شود . گرماژ معمول این کاغذ: ۵۰ گرم است .

کاغذ تحریر : این کاغذ برای چاپ به روش افست و برای تهیه سربرگ مناسب است و برای نوشتن با خودکار کاربرد دارد . گرماژ معمول این کاغذ : از ۷۰ تا ۱۰۰ گرم است .

کاغذ گلاسه مات و براق : این کاغذ به صورت براق یا مات است که در چاپ رنگی با کیفیت بالای برخوردار می باشد . این کاغذ پوششی صاف و یکنواخت دارد . گرماژ معمول آن از ۹۰ تا ۳۰۰ گرمی است .

کاغذ خود کپی : این نوع کاغذ پوششی شیمیایی دارد و شبیه به کاربن می باشد و نوشته های دست نویس را در صفحه بعدی کپی می کند این کاغذ به نام ncr شناخته شده است . گرماژ معمول این کاغذ از ۴۰ تا ۲۴۰ گرمی است .

کاغذ کتان چیست ؟ این کاغذ نوعی از کاغذ بافت دار است . این کاغذ در چاپ کارت ویزیت  ، چاپ پاکت و چاپ سربرگ مورد استفاده است . در کاغذ کتان هم شیارهای عمودی و هم افقی دیده می شود که این شیارها جلوه خاصی به کارها مخصوصا کارت ویزیت می دهد به دلیل همین بافت های برجسته است که از هیچ نوع پوششی برای سطح کاغذ کتان استفاده نمی شود تا زیباتر جلوه کند .

کاغذ انجیری: این کاغذ بسیار نازک است و برای چاپ کردن کتاب های قطور و با ارزش استفاده می شود . این کاغذ به کاغذ انجیری و کاغذ هندی معروف است .

مقوای کارتی :

این مقوا در رنگ های متنوع ساخته می شود . از این نوع مقوا برای جداسازی بخش های مطالب در زونکن و از نوع مرغوب آن برای چاپ کردن کارت ویزیت استفاده می شود .

مقوای پشت طوسی :این مقوا گرم های متنوعی دارند ورنگ یک طرف آن سفید است و طرف دیگر آن طوسی می باشد . از این مقوا در چاپ جعبه و بسته بندی های مختلف استفاده می شود . این مقوا بازیافتی است به همین دلیل است که در برخی مصارف مانند جعبه های دارویی و بسته بندی مواد غذایی مورد توجه قرار نمی گیرد .

گرماژ معمول این مقوا : از ۲۰۰ تا ۳۰۰ گرمی است .

مقوای پشت کرم یا زرد : کیفیت این مقوا بالاتر از کیفیت مقوای پشت طوسی است و برای ساخت جعبه های دارویی و بهداشتی کاربرد دارد . گرماژ معمول آن : از ۲۰۰ تا ۳۰۰ گرمی است .

کاغذ مقوایی و فانتزی : این مقوا در بازار ایران طیف  گسترده ای دارد که مقوایی با بافت و تنوع رنگ های مختلفی می باشد . گرماژ معمول این مقوا : از ۱۲۰ تا ۲۵۰ گرمی است .

کاغذ پلاستیکی :این کاغذ از ترکیبات پلاستیکی است که چاپ افست روی آن خیلی خوب انجام می شود . این مقوا خیلی مقاوم است طوری که به راحتی و با دست پاره نمی شود از نوع چسب دار آن در لیبل محصولات استفاده می شود .

گرماژ معمول این مقوا : از ۲۵۰ تا ۳۰۰ گرم است .

کاغذ پشت چسبدار :این کاغذ به صورت مات و براق می باشد و در بازار با ابعاد ۵۰*۷۰ وجود دارد و چاپ افست روی آن به خوبی انجام می شود .

اختصارات روی جعبه ها :

کاغذ یک روی براق

کاغذ اندود شده

کاغذ پرداخت شده

کاغذ آهار خورده

کاغذ بسیار صاف

کاغذ کرافت یا کاهی

رنگ این کاغذ قهوه ای کمرنگ است و از خمیر چوب سولفاته تهیه شده و تقریبا مقاوم است . از کرافت برای بسته بندی و گاهی وقتا در کارهای فانتزی چون پوستر استفاده می شود .

کاغذ غیر قابل نسخه برداری

این کاغذ همه نور دستگاه های کپی را جذب خود می کند و نوری منعکس نمی کند . این کاغذها به رنگ قرمز است .

ویژگی های مختلف انواع کاغذ و مقوا :

ویژگی های مختلف انواع کاغذ و مقوا را میتوان به ۴ دسته تقسیم کرد :

۱ـویژگی های فیزیکی مانند ضخامت ، دانسیته ، بالک و وزن پایه .

۲ـ ویژگی های مکانیکی مانند مقاومت کششی ، مقاومت به پاره شدن ، مقاومت به ترکیدن ، مقاومت به تا خوردن و . . .

۳ ـ ویژگی های شیمیایی شامل سیستم ساخت کاغذ ، واکنش پذیری کاغذ و مواد افزودنی موجود در آن با سایر مواد شیمیایی صنعت چاپ مانند مرکب چاپ و رنگ ها .

۴ـ ویژگی های نوری شامل روشن و مات بودن ، سفیدی ، زردی ، درخشش است که با توجه به نوع کاغذ و روش ساخت آن ویژگی های فوق و روابط بین آن ها در انواع مختلف کاغذ بسیار متغیر است و به طور طبیعی بر ویژگی های کاربردی آن ها  اثرات تعیین کننده ای خواهد داشت . تبلیغات با کیفیت بالا ، در زمان کم و با هزینه مناسب را از چاپ تراکت بخواهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.