چاپ تراکت چیست؟ وقتی که می خواهیم یه تراکت چاپ و طراحی کنیم مهم ترین نکاتی را که باید در نظر داشته باشیم ، سایز ، جنس ، گرما‌‌ژ ، روکش و در نهایت طراحی تراکت به طور صحیح است . در این  مقاله می خواهیم به معرفی و توضیح چاپ تراکت بپردازیم .

تراکت چه کاربرد و استفاده هایی دارد ؟

چاپ تراکت

 

بخش مهمی از تبلیغات کسب و کارها تراکت تبلیغاتی است . تراکت های تبلیغاتی می توان پشت شیشه ماشین ها ، روی تابلوها و محل های مخصوص تبلیغات ، چسباندن تراکت ها روی دیوار و مغازه ها یا می توان توسط تراکت پخش کن ها به داخل منازل تا محل کسب و کار برده شوند . به وفور می توان ابزار تبلیغاتی یافت که تا این حد تبلیغات متفاوتی داشته باشد .یکی از قدیمی ترین ابزارهای تبلیغاتی تراکت می باشد که به طور مستقیم دست مشتری قرار می گیرد  و پیام تبلیغاتی سریع تر منتقل می شود و مخاطب خیلی زود با کارتان آشنا شده .

خدمات چاپ روی تراکت

برای اینکه تراکت ها مستقیم به دست مخاطب می رسد باید با کیفیت بالا از نظر چاپ و جذابیت بصری باشد . در غیر این صورت به دور انداخته می شود . تراکت ها معمولا به دو صورت چاف افست برای تراکت های تمام رنگی و چاپ ریسو برای تراکت های تک رنگی استفاده می شوند . در مجموعه تهران تراکت همیشه چاپ تراکت ها با کیفیت و با بهترین خدمات چاپ صورت می پذیرد .

۱. سایز  تراکت

اندازه های کاغذ تراکت استانداردهای مشخصی دارد . این اندازه های استاندارد از بزرگ به کوچک شامل  A3 ، A4، A5، A6، A7  . که معمولا از کاغذهای A6 و A5 استفاده بیشتری می شود . به این دلیل که هم اندازه متوسط و هم قیمت مناسب تری دارد . بعد از این دو سایز کاغذهای A4 رایج هستند که طول ۲۹۷ و عرض ۲۱۰ میلی متر هستند . که اگر این اندازه ها را به ترتیب کوچک کنیم به سایز های ۱۰۵ در۷۴ میلی متر خواهیم رسید که همان اندازه کاغذ A7 است . سایز کاغذ های A3۴۲۰ در ۲۹۷ میلی متر است که برای تراکت مورد استفاده قرار میگیرد .

لازم است بدانید بجز کاغذهای سری A ، تراکت ها را می توان به صورت کاغذهای DL که یک سوم کاغذ A4 و در سایز ۹۹ در ۲۱۰ میلی متر هستند و کاغذهای مربعی چاپ کرد .

برای انتخاب اندازه کاغذ تراکت باید موضوع تراکت و حجم اطلاعاتی که می خواهید به مخاطب انتقال دهید توجه داشته باشید .

چون باید اندازه کاغذ به گونه ای باشد که به راحتی توسط مخاطب نگهداری شود و با یک تا کردن در جیب قرار گیرد .

۲ . جنس کاغذ تراکت

کاغذ تراکت از دو جنس تحریر یا گلاسه انتخاب می شود . کاغذهای تحریر همان کاغذهایی هستند که برای نوشتن از آن استفاده می شود . کاغذهای گلاسه کاغذهای براق هستند که در پوسترها و برگه های تبلیغاتی از آن استفاده می شود .

برای اینکه کدام نوع کاغذ را انتخاب کنیم به بودجه شما بستگی دارد . گرچه معلوم است تراکتی که با کاغذ گلاسه چاپ شود از کیفیت ، زیبایی و جذابیت بیشتری برخوردار است .

تفاوت بین کاغذ تحریر و گلاسه در این است که کاغذ گلاسه در برابر رنگ مقام تر است و نفوذ ناپذیر تر است که با دست کشیدن و نگاه کردن به کاغذ می توان متوجه این موضوع شد . کاغذ تحریر جنسی زبرتر دارد و رنگ دستگاه چاپ از آن نفوذ می کند که نتیجه آن تصاویری مات و کدر است و به براقی کاغذ گلاسه نمی شود . اما کاغذ گلاسه سطح صاف و براق دارد که رنگ در کاغذ نفوذ نمی کند و روی کاغذ می نشیند ، در نتیجه کار شفاف تر و درخشان تر می شود .

۳ . گرماژ تراکت

در مبحث کاغذ ، مسئله گرماژ ، یک روش محاسبه کلی دارد . برای مثال وقتی یک کاغذ ۷۰ گرم است یعنی هر کاغذ تحریر۱۰۰ در ۱۰۰ سانتی متر ، ۷۰ گرم وزن دارد . هر چقدر گرماژ کاغذ مدنظر بیشتر باشد کاغذ ضخیم تر و گران تر است . کاغذهایی که در بازار موجودند معمولا ۷۰ ، ۸۰ و ۱۰۰ گرمی هستند . کاغذ های گلاسه که در بازار هستند ۲۰۰ و ۲۵۰ گرمی اند . کاغذ های گلاسه به صورت براق یا مات و یک رو یا دو رو می باشند .

۴. روکش تراکت

در کارت ویزیت از روکش استفاده می کنند . برای جذابیت و محافظت از تراکت می توان از رو کش استفاده کرد . بهترین روکش ، روکش سلفون می باشد . روکش سلفون مخملی ، مات و براق هستند و برای استحکام تراکت مورد استفاده قرار میگیرد .

۵ . طراحی مناسب با کسب و کار

یک  طراحی خاص کمک می کند تا پیشنهادتان به بهترین شکل در اختیار مشتری قرار گیرد . برای اینکه یک تراکت جذاب و حرفه ای چاپ کنیم باید به اصول تولید محتوا ، رنگ بندی متناسب با لوگو و نوع کسب و کارتان ، استفاده از تصاویر جذاب مرتبط با کسب کار و تبلیغات ، با در نظر گرفتن مخاطب ، توجه کنیم .

کاغذ کرافت چیست ؟

چاپ تراکت

 

این کاغذ از سولفات خمیر پالت به وجود آمده و مقاومت بالایی دارد . این کاغذ انواع گوناگونی دارد از جمله این کاغذها ، کاغذهای کرافت سفید نشده هستند که بیش تر در صنعت بسته بندی استفاده می شوند و کاغذ کرافت سفید شده که برای کاغذهایی که پیوستگی بافت آن ها قوی است بیش تر استفاده می شود .

کاغذ کرافت یا رنگ قهوه ای یا با رنگ سفید هستند و مقاوم می باشد . وزن این کاغذ متنوع است طوری که برای تولید ورق و کارتن در ورق های ۳ لایه و ۵ لایه میسر می گردد و به صورت کاغذ کرافت ، مقوای کرافت و مقوای زبر یا خشن کرافت می باشد . این کاغذ در ساخت جعبه ، پاکت و ساک دستی مورد استفاده است .

در این میان مجموعه تهران تراکت به عنوان یک مجموعه پیشرو در عرصه چاپ و طراحی آنلاین محصولات چاپی ، با افراد متخصص بستری را برای مشتریان عزیز خود فراهم کرده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.